14 lutego (Środę Popielcową) w Kościele katolickim rozpoczyna się okres Wielkiego Postu – czterdziestodniowej pokuty. Tego dnia kapłan posypuje głowy wiernych popiołem. Ta uroczystość ma pobudzić katolików do podjęcia drogi osobistej odnowy i nawrócenia. Tradycyjnemu obrzędowi posypania głów popiołem towarzyszą słowa „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz” albo „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.
Liczba 40 stanowi w Piśmie Świętym wyraz pewnej dłuższej całości, czasu przeznaczonego na jakieś konkretne zadanie człowieka lub zbawcze działanie Boga. W Wielkim Poście Kościół odczytuje i przeżywa nie tylko czterdzieści dni spędzonych przez Jezusa na pustyni na modlitwie i poście przed rozpoczęciem jego publicznej misji, ale i trzy inne wielkie wydarzenia biblijne: czterdzieści dni powszechnego potopu, po których Bóg zawarł przymierze z Noem, czterdzieści lat pielgrzymowania Izraela po pustyni ku ziemi obiecanej, czterdzieści dni przebywania Mojżesza na Górze Synaj, gdzie otrzymał dziesięć przykazań.
Okresy i dni pokuty są w Kościele katolickim specjalnym czasem ćwiczeń duchowych, liturgii pokutnej, pielgrzymek o charakterze pokutnym, dobrowolnych wyrzeczeń jak post i jałmużna, braterskiego dzielenia się z innymi, m.in. poprzez inicjowanie dzieł charytatywnych i misyjnych. Z liturgii znika radosne „Alleluja” i „Chwała na wysokości Bogu”, a kolorem szat liturgicznych staje się fiolet. Istotą pozostaje przygotowanie wspólnoty wiernych do największego święta chrześcijan, jakim jest Wielkanoc.
Aby owocnie przeżyć ten czas i otrzymać potrzebne nam łaski, warto uczestniczyć w nabożeństwach wielkopostnych. Ważnym elementem liturgii wielkopostnej jest odprawiana w piątki Droga Krzyżowa. Droga Krzyżowa, podczas której rozważamy poszczególne wydarzenia Męki Pańskiej, umożliwia nam zastanowienie się nad własnym życiem w świetle ofiary i męki Zbawiciela. Także Gorzkie Żale odprawiane w niedziele Wielkiego Postu, to niezwykle piękne, wzruszające nabożeństwo. Rozważanie Męki Pańskiej podczas śpiewu wspólnoty ma nam uświadomić wielką miłość Jezusa do każdego z nas, i fakt, że na naszej drodze krzyżowej nie jesteśmy sami. On jest zawsze z nami, nawet jeśli nasze życie tak bardzo różni się od Jego życia i przykładu jaki nam daje.
W naszym kościele w Środę Popielcową msza św. z posypaniem głów popiołem o godz.17.00. Taca ze mszy przeznaczona jest na Caritas. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, tzn. jeden posiłek do syta i dwa lekkie.