W trosce o zbawienie Ludu Bożego oraz zdrowie i życie doczesne wszystkich wiernych, powierzyłem dzisiaj Diecezję Sandomierską opiece Matki Bożej, sprawując Mszę św. przed Jej cudownym wizerunkiem w Sanktuarium Sulisławskim, do którego od wieków pielgrzymowali nasi ojcowie w czasie różnych epidemii.
Mając na względzie postępujący rozwój epidemii wywołanej koronawirusem, a także nowe zarządzenia władz państwowych, postanowiłem uściślić i wyjaśnić zasady wypełniania posługi duszpasterskiej w diecezji, które będą obowiązywały od 27 marca br. do odwołania. Niniejszym postanawiam:
W celebracjach liturgicznych oraz w innych aktach kultu, może brać maksymalnie udział 5 uczestników, nie licząc osób koniecznych do posługi liturgicznej. Jeśli chodzi
o Mszę św., należy w pierwszej kolejności zagwarantować uczestnictwo tym, którzy zamówili intencję mszalną.
Biorąc pod uwagę opinię wyrażoną przez Księży Dziekanów, obrzędy pogrzebowe mają być ograniczone do trzeciej stacji na cmentarzu.
Jeśli okoliczności na to pozwalają, stację można poprzedzić procesją od bramy cmentarnej. W kancelarii parafialnej należy o tym poinformować rodzinę zmarłego, prosząc również o nieprzekraczanie liczby pięciu żałobników (nie są wliczani sprawujący obsługę pogrzebu).
Z rodziną zmarłego trzeba również ustalić datę Mszy św. żałobnej, w której podobnie, jak w pogrzebie, nie może uczestniczyć do odwołania, więcej niż pięć osób. Obecna sytuacja wyklucza ponadto możliwość gromadzenia się na tradycyjnych modlitwach za zmarłych w kościołach, kaplicach i domach.
Ponieważ w związku, z limitami osobowymi możliwość spowiedzi podczas Mszy św. jest ograniczona, należy poinformować wiernych, że w przypadku potrzeby przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania, mogą to uczynić po wcześniejszym umówieniu się z kapłanem.
Odwiedziny chorych i starszych z posługą sakramentalną mogą mieć miejsce tylko wtedy gdy istnieje zagrożenie życia wiernego.
Należy odwołać spotkania przygotowawcze do I Komunii Świętej i naturalnie samą uroczystość jeśli miała się ona odbyć przed połową kwietnia. Trwają obecnie konsultacje rodziców i katechetów odnośnie terminu oraz sposobu jej organizacji. Po ich zakończeniu zostanie podjęta decyzja. Już teraz można jednak przewidywać, że I Komunia św. będzie możliwa dopiero po przywróceniu nauki w szkole.
To co zostało powiedziane o l Komunii Świętej odnosi się również do Sakramentu Bierzmowania.
Kwestie liturgiczne i organizacyjne dotyczące Wielkiego Tygodnia oraz Świąt Wielkanocnych zostaną określone osobnym dekretem.